Jacek Skalski był niezwykle utalentowanym artystą, którego wkład w polski świat filmowy i teatralny był nie do przecenienia. Urodzony 12 kwietnia 1958 roku w Pruszkowie, w ciągu swojego życia wykazał się wszechstronnością jako reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, a także jako scenarzysta, prozaik i montażysta filmowy.
Jego pasja do sztuki filmowej, jak również aktywność w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, świadczyły o głębokim zaangażowaniu w rozwój polskiego kina. Jacek Skalski zmarł tragicznie 16 czerwca 1996 roku w okolicach Piaseczna, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo twórcze.
Życiorys
W latach 1977-79 Jacek Skalski miał okazję studiować we Francji, w renomowanym Institut des hautes études cinématographiques zlokalizowanym w Paryżu. Po powrocie w 1980 roku kontynuował naukę na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego, kończąc studia w 1985 roku.
Po ukończeniu edukacji, sua działalność zawodowa związana była głównie z Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. W czasie stanu wojennego aktywnie angażował się we współpracę z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność”, a także z „Tygodnikiem Mazowsze”, co świadczy o jego katywnym podejściu do spraw społecznych.
W późniejszych latach związał się z grupą młodych filmowców działających w Studiu im. Karola Irzykowskiego. W latach 1989-91 pełnił funkcję członka Rady Artystycznej tego studia, a nieco później został jego szefem (od 1991) oraz dyrektorem (od 1993). Dodatkowo, od 1991 roku angażował się jako członek Komitetu Kinematografii.
W tragiczny sposób, jego obiecującą karierę przerwała przedwczesna śmierć; Jacek Skalski zginął w katastrofie samochodowej w okolicach Piaseczna. Został pochowany w swoim rodzinnym Pruszkowie. Mimo że był aktywny w wielu dziedzinach sztuki filmowej, najbardziej znany jest ze zrealizowanych przez siebie dwóch filmów fabularnych: „Chce mi się wyć” z Mirosławem Baką i Dorotą Pomykałą oraz „Miasto prywatne”, w którym główne role odegrali Maciej Kozłowski i Bogusław Linda.
W 2004 roku ukazał się film dokumentalny „Skała” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, który poświęcony był pamięci Jacka Skalskiego, ukazując jego osiągnięcia i wkład w polski film.
Spektakle teatralne
Przez lata kariery Jacek Skalski wykazał się ogromnym talentem jako reżyser, co potwierdzają jego znakomite osiągnięcia teatralne. Wśród nich znajdują się następujące spektakle:
- 1984: Republika rzecz publiczna – montaż inscenizacyjny i video z W. Maciejewskim, z reżyserią autorstwa Ewy Wycichowskiej, który miał miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi,
- 1986: Republika, widowisko rockowe – skomponowane z myślą o Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie Jacek Skalski zajął się reżyserią oraz stworzeniem scenariusza.
Spektakle Teatru Telewizji
- 1993: Żydzi miasta Petersburga – dzieło, które pod jego kierunkiem zdobyło uznanie,
- 1995: Historia noża – wyraziste podejście do tematu,
- 1995: Nasza szkapa – kolejna wspaniała realizacja,
- 1996: Pijacy – odważna interpretacja,
- 1996: Złoty garniec – sztuka, która zachwyciła widzów,
- 1996 (premiera 1997): Julianka – emocjonująca reżyseria tego spektaklu, może być uznana za jedno z jego bardziej znanych dzieł.
Filmografia (wybór)
Filmy fabularne
- 1987: O rany, nic się nie stało!!! – autor noweli 7 dni w kraju, pierwowzoru scenariusza (reż. Waldemar Szarek),
- 1989: Chce mi się wyć – reżyseria, scenariusz,
- 1989: Stan strachu – montaż materiałów video (reż. Janusz Kijowski),
- 1991: In flagranti – współpraca scenariuszowa (reż. Wojciech Biedroń),
- 1993: Balanga – obsada aktorska – jako trener (reż. Łukasz Wylężałek),
- 1994: Miasto prywatne – reżyseria, scenariusz, dialogi.
Filmy dokumentalne
- 1979: Pejzaż z kuźnią – współpraca realizatorska (reż. Wojciech Maciejewski),
- 1982: Koncert – współpraca realizatorska (reż. Michał Tarkowski),
- 1983: Czuję się świetnie – reżyser II, scenariusz (reż. Waldemar Szarek),
- 1987: Szmery – realizacja,
- 1987: …portret własny – realizacja, scenariusz,
- 1990: Ja, Wałęsa – reżyser,
- 1990: Rok premiera – realizacja, scenariusz,
- 1990: Zawód kierowca – realizacja, scenariusz.
Nagrody i wyróżnienia
Jacek Skalski odniósł wiele sukcesów filmowych w swojej karierze, a jego prace zostały docenione na licznych festiwalach.
- 1987: „Jantar” w Kategorii Filmu Krótkiego za film …portret własny na Młodzieżowych Spotkaniach Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie za debiut reżyserski,
- 1987: Nagroda „Sztandaru Młodych” za film …portret własny na Młodzieżowych Spotkaniach Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie,
- 1987: Syrena Warszawska (Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SD PRL) za film …portret własny przyznana podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie,
- 1988: II nagroda za film Szmery na V Festiwalu „Młode Kino Polskie ’87” w Gdańsku,
- 1988: wyróżnienie za film Szmery Zarządu Koła Młodych na V Festiwalu „Młode Kino Polskie ’87” w Gdańsku,
- 1988: Grand Prix za filmy …portret własny i Szmery na V MPF Twórczości Niekomercyjnej „Film Poza Kinem” we Wrocławiu,
- 1989: nagroda Spółki „Europa” i Koła Młodych SFP za film Chce mi się wyć na XIV FPFF w Gdańsku.
Jego osiągnięcia świadczą o wyjątkowym talencie i pasji do sztuki filmowej.
Przypisy
- Jacek Skalski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 10.04.2021 r.]
- Chce mi się wyć w bazie filmpolski.pl
- Miasto prywatne w bazie filmpolski.pl
- a b Skała w bazie filmpolski.pl
- a b c d e Jacek Skalski w bazie filmpolski.pl
- Popularna Encyklopedia Powszechna, t. 16, Sa-So. Kraków: Fogra, 1997, s. 254. ISBN 83-85719-26-1.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Shazza | Ryszard Mróz | Jacek Wesołowski | Witold Dąbrowski (poeta) | Marcin Jamiołkowski | Tadeusz Drzewiecki | Joanna Maria Rybczyńska | Grzegorz Artman | Anna Piwkowska | Szymon Żuchowski | Konrad Morawski | Tadeusz Zaremba | Jerzy Fedorowicz (1928–2018) | Mieczysław Tofil | Krzysztof Pankiewicz (scenograf)Oceń: Jacek Skalski