Shazza


Shazza, właściwie Marlena Magdalena Pańkowska, to postać o wyjątkowym znaczeniu na polskiej scenie muzycznej. Urodziła się 29 maja 1967 roku w Pruszkowie, a jej rozwój artystyczny obejmuje różne stylistyki muzyczne, przechodząc od disco polo, przez pop, aż po dance.

Jej kariera muzyczna zaczęła się w latach 80. XX wieku, kiedy to była członkinią zespołu Toy Boys, który prowadził Tomasz Samborski. Właśnie za jego namową, Shazza postanowiła rozwijać swoją karierę jako artystka solowa. Dzięki temu mogła w pełni wyrazić swoją twórczość oraz dotrzeć do szerokiego grona fanów.

W ciągu swojej kariery wylansowała wiele przebojów, które na stałe wpisały się w polski repertuar popowy, w tym takie hity jak:

  • „Baiao Bongo”,
  • „Bierz co chcesz”,
  • „Egipskie noce”,
  • „Tak bardzo zakochani”.

Shazza zdobyła uznanie za sprzedaż swoich płyt, co zaowocowało przyznaniem jej dwu platynowych oraz czterech złotych płyt. Do roku 2007 sprzedano w Polsce ponad 2 500 000 egzemplarzy jej albumów, co stanowi znaczący sukces w jej karierze artystycznej.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Shazza przyszła na świat w Pruszkowie, a swoje wczesne lata spędziła w Ursusie. Jako jedynaczka była szczególnie blisko związana z rodzicami, zwłaszcza z ojcem Januszem, który miał zatrudnienie w wytwórni pocztówek dźwiękowych. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, co okazało się ważnym krokiem w jej przyszłej karierze artystycznej. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Warszawie, Shazza zdobyła również wykształcenie w technikum elektronicznym. Po ukończeniu nauki podjęła pracę w dziale zaopatrzenia w firmie handlu zagranicznego „Inter-vis”.

Kariera zawodowa

Pod koniec lat 80. Shazza nawiązała bliski kontakt z Tomaszem Samborskim, co zaowocowało ich współpracą muzyczną. W tym okresie przez dziesięć lat tworzyli parę również w życiu prywatnym. W 1992 wzięli udział w warsztatach piosenkarskich, które zostały zorganizowane przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów w Białowieży. Wkrótce po tym powstał zespół Toy Boys, w którym piosenkarka śpiewała w chórkach i grała na keyboardzie. Po zrealizowanej trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych, zdecydowała się na rozpoczęcie kariery solowej.

Przyjęła pseudonim Shazza, który sama interpretowała jako „niesforną, kochliwą kapłankę ze świątyni Abu Simbel w Egipcie”. Jej debiut miał miejsce z utworem „Szept”, skomponowanym przez Samborskiego, który znalazł się na jej pierwszej kasecie pt. Sex Appeal z 1993 roku. Ta kaseta odniosła duży sukces na rynku amerykańskim, zwłaszcza wśród Polonii, a wkrótce po tym zadebiutowała na polskim rynku muzycznym. W Polsce artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Star, która w 1993 roku wydała jej kolejny album zatytułowany Jambalaya Mix, promowany przez hity „Jesteś moim ideałem” oraz „Mała Pigi”.

Rok 1994 przyniósł singiel „Czego chcesz?”, nagrany w Chicago, gdzie Shazza odbyła kolejną trasę koncertową dla amerykańskiej Polonii. W styczniu 1995 roku zadebiutowała jej trzecia kaseta pt. Baiao Bongo, której wysoka sprzedaż została uhonorowana certyfikatem złotej płyty. Tytułowe nagranie, będące nową wersją piosenki Nataszy Zylskiej, szybko zdobyło popularność i przyniosło jej tytuł „królowej disco polo”. W maju 1995 roku wydała album Egipskie noce, który również cieszył się ogromnym uznaniem, co pozwoliło zdobyć jej podwójną platynową płytę. Ceremonia promocyjna obejmowała tytułową piosenkę oraz utwór „Bierz co chcesz”, który stał się jednym z najważniejszych przebojów jej kariery, a teledysk do niego zyskał status kultowego.

W czerwcu 1996 roku Shazza zaskoczyła słuchaczy nowym albumem Noc róży, który ukazał się jako odstępstwo od tradycyjnego brzmienia disco polo, oferując bardziej wyrafinowane dźwięki. Zawierał m.in. kilka coverów klasycznych przebojów, takich jak „Nie bądź taki szybki Bill” Kasi Sobczyk, „Gdy mi ciebie zabraknie” Ludmiły Jakubczak oraz „W siną dal” Igi Cembrzyńskiej i Bohdana Łazuki. Tytułowy utwór zyskał uznanie i album zdobył status platynowej płyty.

W lipcu 1996 roku z występu na XXVI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu Shazza wróciła ze Złotym Pierścieniem za wykonanie utworu „Nie żałujcie serca dziewczyny” Anny Jantar. W tym okresie zakończyła współpracę z wytwórnią Blue Star, która jeszcze wydała podwójną składankę jej największych przebojów.

Kolejny krok w jej karierze miał miejsce w 1997 roku, kiedy to podpisała umowę z firmą Omega Music. W czerwcu ukazał się album Tak blisko nieba, zawierający piosenkę tytułową, do której tekst stworzył Janusz Kondratowicz. Płyta przyciągnęła uwagę dzięki przeboju „Małe pieski dwa”, „Jestem zakochana” oraz przeróbce hitu „Hasta Mañana” zespołu ABBA. W 1998 roku, nakładem Pro Dance, wydała płytę Historia pewnej miłości, która była utrzymana w nowoczesnym, klubowym stylu, pomimo braku sukcesu porównywalnego z wcześniejszymi albumami. Również w tym samym roku miała epizodyczną rolę w filmie Witolda Adamka Poniedziałek.

W czerwcu 1999 roku brała udział w 36. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie z Pawłem Kukizem wykonała utwór „Zośka”, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem publiczności. Wiosną 1999 podsumowała swoje dotychczasowe osiągnięcia składanką Najlepsze z najlepszych. Przeboje 1993-1999, w której znalazł się także premierowy utwór „Mały słodki Charlie”.

Na początku 2000 roku, Shazza znalazła się na okładce magazynu „Playboy”, a jej sesja zdjęciowa okazała się wielkim sukcesem wydawniczym, przynosząc rekordowy nakład. W tym samym roku wystąpiła w spektaklu Teatru Telewizji W tym domu straszy, a także zawarła kontrakt z Pomaton EMI. Rezultatem tej współpracy był album Jestem sobą, wydany na początku 2001 roku, który zdefiniował jej nowy kierunek stylistyczny w stronę popu. Latem zaprezentowała piosenkę „Może to samba” w 38. KFPP w Opolu, zdobywają drugą lokatę w konkursie „Premier”. Została zaproszona do reprezentowania Polski na 24. Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, lecz zmieniono zdanie organizatorów, dając tę okazję zespołowi Ich Troje.

W listopadzie 2006 roku podczas koncertu we Wrocławiu zaprezentowała premierowy utwór „I Don’t Wanna” oraz cover „Magic Carillon”. W kolejnych latach Shazza powróciła do mediów, nagrywając nowe wersje swoich starych hitów, takich jak „Bajao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Noc róży” i „Tak bardzo zakochani”. W lipcu 2012 roku na koncercie w Ostródzie miała zaszczyt odebrać nagrodę za dwudziestolecie swojej twórczości artystycznej. Jesienią tego samego roku została jedną z jurorek w programie Disco Star. W sierpniu 2013 roku miała zaszczyt wykonać utwór „Ach jak przyjemnie” w Mrągowie. Na początku 2014 roku wydała swój pierwszy od 13 lat teledysk do piosenki „Ty i ja (Da-di-dam)”. W kwietniu tego samego roku, podczas świątecznej edycji programu Disco Relax, miała premierę utworu nagranego w duecie z Michałem Gielniakiem – „Powiedz, że mnie kochasz”. Z kolei w czerwcu miała miejsce premiera teledysku do tego utworu.

W styczniu 2015 roku Shazza zaprezentowała nową piosenkę „Napisz do mnie”, której towarzyszył teledysk. Udzieliła się również w zapowiedzi 18. sezonu Magla towarzyskiego. 6 czerwca podczas koncertu w Kościanie miała przyjemność zaprezentować nową wersję swojego przeboju „Zabaw się ze mną”. W maju 2016 roku zarejestrowała utwór „Miał takie piękne oczy”, którego premiera odbyła się w programie Disco Star. Z kolei w kwietniu 2017 roku miała miejsce premiera kolejnej piosenki „Szalony, wymyślony”. Również tego samego roku odbył się jubileuszowy koncert w Lublinie z okazji 25-lecia artystycznej działalności Shazzy, w trakcie którego wykonała nową wersję „Historii pewnej miłości”.

W 2018 roku piosenkarka widziała premierę teledysku do piosenki „Ex” oraz wydała „Disco Dance Mix”, zbiór swoich kompozycji z lat 2014-2018. W czerwcu 2019 roku Shazza wystąpiła w programie „ONE kobiety kultury” emitowanym przez TVP Kultura, a końcem roku zaskoczyła wszystkich nowym teledyskiem do utworu „Najładniejszy uśmiech”.

W marcu 2020 roku ukazała się książka autorstwa Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak pt. Kobiety przełomu, w której bohaterką była m.in. Shazza. W październiku 2020 roku udzieliła wywiadu w programie Gwiazdozbiór TVP Rozrywka. W 2021 roku Shazza brała udział w Wakacyjnej Trasie Dwójki i wystąpiła na benefisie Bayer Full. Grudzień przyniósł dwa koncerty telewizyjne z jej udziałem: Hej w dzień narodzenia oraz Szalone lata 90-te.

W 2022 roku artystka miała okazję świętować jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej, co zaowocowało serią wywiadów w programach takich jak Pytanie na śniadanie, Alarm!, Teleexpress oraz Dzień dobry TVN. W trakcie tych rozmów poruszyła również temat swojej walki z chorobą nowotworową. W lipcu zaprezentowała teledysk do utworu „Jackie, Jackie” oraz wystąpiła podczas Wakacyjnej Trasy Dwójki, gdzie obchodzono 30-lecie disco polo. W sierpniu 2022 roku wystąpiła na Disco Hit Festiwalu w Kobylnicy, gdzie z okazji jubileuszu 30-lecia odebrała zasłużoną statuetkę.

Filmografia

Oto przegląd wybranych ról filmowych w karierze artystki, która zachwyca swoim talentem. Poniżej przedstawiamy listę jej najważniejszych osiągnięć w filmie i teatrze:

  • 1996: Bara Bara (film dokumentalny) – wystąpiła jako ona sama,
  • 1998: Poniedziałek – odegrała rolę właścicielki sklepu,
  • 1999: W tym domu straszy (spektakl Teatru Telewizji) – wcieliła się w postać Magdy,
  • 2000: Sukces – zagrała sekretarkę,
  • 2001: Odszkodowanie (spektakl Teatru Telewizji) – była piosenkarką,
  • 2002: Wtorek – powtórzyła rolę właścicielki sklepu.

Programy telewizyjne

Shazza przez lata swojej kariery była związana z różnymi programami telewizyjnymi, które przyczyniły się do jej popularności.

  • W latach 1994–2002 prowadziła program Disco Relax na Polsacie, gdzie pełniła rolę gospodyni kącika dla zakochanych oraz koncertu życzeń,
  • W latach 2012–2017 była jurorką w programie Disco Star emitowanym na Polo TV,
  • W 2013 roku wystąpiła jako gospodyni programu Listy do Shazzy, również na Polo TV.

W kulturze

Na albumie wydanym przez zespół Big Cyc w 1996 roku, zatytułowanym „Z gitarą wśród zwierząt”, pojawił się utwór „Shazza, moja miłość”, który w sposób satyryczny odnosił się do Shazzy. Ten prześmiewczy kawałek wzbogacony został również o wideoklip, stanowiący pastisz teledysku do „Egipskich nocy”. W tekście piosenki ukazane jest również podobieństwo w stylizacji Shazzy do ówczesnej pierwszej damy – Jolanty Kwaśniewskiej, co miało swoje znaczenie w kontekście kulturowym tamtych czasów.

Wizerunek Shazzy zyskał popularność także w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie jej postać była interpretowana przez różnych artystów. Do wykonania piosenkarki przyczyniły się Kasia Cerekwicka, która zaprezentowała utwór „Bierz, co chcesz”, oraz Mariusz Ostrowski, występujący w ramach prezentacji „Baiao Bongo”.

Przypisy

  1. Karol Gawryś: „Pytanie na śniadanie”. Wstrząsające wyznanie królowej disco polo. Shazza przyznała że od lat walczy z rakiem. telemagazyn.pl, 12.06.2022 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  2. Shazza nie zawiodła na scenie Wakacyjnej Trasy Dwójki. My patrzymy na Magdalenę Narożną. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 24.07.2022 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  3. Shazza cierpi na nowotwór. „Mam nadzieję że terapia pomoże”. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 12.06.2022 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
  4. „Alarm!”. Shazza walczy z ciężką chorobą. „Ja się nigdy nie poddaje”. [WIDEO]. tvp.info, 02.07.2022 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  5. Shazza świętuje 30–lecie pracy artystycznej. „Mam wspaniałą grupę dobrych ludzi, z którymi pracuje”. [w:] DDTVN [on-line]. dziendobry.tvn.pl, 09.07.2022 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  6. Adriana Słowik: „Wakacyjna Trasa Dwójki” w Ostródzie. Shazza, Izabela Krzan i Agnieszka Włodarczyk olśniły na scenie! Zobacz zdjęcia z koncertu. www.telemagazyn.pl, 16.08.2021 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  7. Adam Begier: Brawurowy występ Shazzy na benefisie Sławomira Świerzyńskiego. Królowa disco polo przypomniała wielki hit zespołu Bayer Full!. disco-polo.info, 15.12.2021 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  8. Polo TV ze specjalną ramówką na święta i sylwestra. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 14.12.2021 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  9. Oskar Netkowski: Shazza o zamknięciu „Playboya”: „Był jak James Bond. Odważny, ale nie wulgarny”. gwiazdy.wp.pl, 15.11.2019 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  10. Adam Begier: Królowa disco polo powraca! Shazza wydała właśnie klip do piosenki pt. „Najładniejszy uśmiech”. disco-polo.info, 21.12.2019 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  11. Adam Begier: Shazza – Historia pewnej miłości. disco-polo.info, 10.09.2017 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  12. Jubileuszowa Gala – 25 lat Disco Polo. www.shazza.com.pl, 25.06.2017 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  13. Adam Begier: Shazza – Szalony wymyślony | HOT PREMIERA. disco-polo.info, 02.04.2017 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  14. Adam Begier: Nowy teledysk: Shazza – Miał takie piękne oczy. disco-polo.info, 22.05.2016 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  15. Adam Begier: Premiera teledysku: Shazza – Napisz do mnie. disco-polo.info, 13.01.2015 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  16. Shazza powraca (klip „Ty i ja (Da-di-dam)”). [w:] Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 25.03.2014 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
  17. Shazza WRACA na scenę! „Ja się na emeryturę jeszcze nie wybieram”. www.telemagazyn.pl, 04.06.2014 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
  18. Shazza wraca na scenę z okazji jubileuszu. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 26.07.2012 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
  19. Marcin Klimkowski: Wszystkie POLKI „Playboya”. [w:] Wprost [on-line]. www.wprost.pl, 24.06.2001 r. [dostęp 11.08.2022 r.]
  20. Festiwal w Karlshamn: Ich Troje zamiast Shazzy. [w:] interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 20.07.2001 r. [dostęp 20.07.2014 r.]
  21. Opole 2001 – 38 Festiwal [online], TVP, 03.10.2008 r. [dostęp 14.06.2015 r.]
  22. Opole 1999 – 36 Festiwal [online], TVP, 03.10.2008 r. [dostęp 05.02.2016 r.]
  23. Shazza dni Nysy 2016.
  24. SHAZZA – ALBUMY. www.shazza-pop.pl. [dostęp 07.04.2011 r.]

Oceń: Shazza

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:18