Anna Piwkowska, która przyszła na świat 12 lutego 1963 roku w Pruszkowie, jest znaną osobowością w polskim świecie literackim.
Jako poetka i eseistka, zdobyła uznanie zarówno za swoją twórczość literacką, jak i za głęboką refleksję nad rzeczywistością.
Życiorys
Anna Piwkowska to utalentowana poetka i pisarka, córka Włodzimierza Piwkowskiego, uznanego historyka sztuki oraz Danuty z domu Marcinkiewicz. Ukończyła studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie miała przyjemność być pod opieką profesora Romana Taborskiego. Piwkowska jest autorką wielu znakomitych dzieł, w tym powieści, która łączy w sobie elementy biografii oraz wierszy austriackiego poety Georga Trakla, noszącej tytuł Ślad łyżwy oraz książki eseistycznej Achmatowa, czyli kobieta. Te dwa dzieła zostały wyróżnione Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej.
W 2002 roku zdobyła również Wyróżnienie Fundacji Kościelskich za tomik Po. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków, w tym angielski, niemiecki, włoski, słoweński, francuski, hiszpański, kataloński oraz słowacki, a także znalazły się w wielu antologiach, takich jak Polskije poetessy (2002) w Rosji oraz Six Polish Poets (2009) w Anglii.
Powieść skierowana do młodzieży pt. Franciszka przyniosła jej główną nagrodę przyznawaną przez polską sekcję IBBY za najlepszą książkę dla młodzieży w roku 2014, a także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Książka ta doczekała się przekładów na język litewski i słoweński.
W 2015 roku w serii „Biblioteka Więzi” opublikowała dzieło Achmatowa, czyli Rosja, które stanowi kontynuację jej literackich poszukiwań w obszarze poezji rosyjskiej. W 2017 roku Piwkowska zaprezentowała biografię Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej, za którą otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za najlepszą książkę miesiąca. Jej tomik Między monsunami z 2019 roku znalazł się w finale Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” i otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W 2023 roku została nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” oraz Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana „Kos” za tom Furtianie.
Jako aktywna poetka, współpracuje z wieloma instytucjami, w tym radiem, teatrem oraz filmem. Jej wiersze znalazły się w publikacjach takich jak „Więź”, „Res Publica”, „Twórczość”, „Dekada Literacka”, „Kresy”, „Zeszyty Literackie”, „Odra”, „Tytuł”, „Czas Kultury” oraz „Tygodnik Powszechny”. Jej twórczość była tłumaczona na rosyjski, niemiecki, słoweński, angielski, włoski, hiszpański, kataloński, hebrajski oraz litewski.
Piwkowska współpracowała z pismami „Nowe Książki” oraz „Zeszyty Literackie”. Napisała również teksty piosenek oraz słów Prologu do XVIII-wiecznej opery Macieja Kamieńskiego Nędza uszczęśliwiona, wystawianej w reżyserii Krzysztofa Kolbergera w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Poznaniu, a także wiersze do filmu Barbary Sass Jak narkotyk (1999). Jej zainteresowania eseistyczne koncentrują się na literaturze rosyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem życia i twórczości Anny Achmatowej oraz Mariny Cwietajewej.
W 1999 roku uzyskała stypendium Biblioteki Polskiej w Paryżu, a ponadto kilkakrotnie otrzymywała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piwkowska jest aktywną członkinią polskiego PEN Clubu oraz była związana ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich do sierpnia 2020 roku.
W latach 1987–1998 pełniła funkcję kustosza w Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od 2001 do 2017 roku uczyła języka polskiego w Zespole Szkół „Bednarska” w Warszawie. Jest także organizatorką ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Podróżuj, śnij, odkrywaj”.
Nagrody
Anna Piwkowska jest uznaną autorką, której osiągnięcia literackie doczekały się licznych wyróżnień.
- 1995 – zdobyła Nagrodę Literacką im. Georga Trakla,
- 2002 – otrzymała Wyróżnienie Fundacji Kościelskich za tomik Po,
- przyznano jej Nagrodę Literacką m.st. Warszawy za książkę Farbiarka,
- w 2014 roku uhonorowano ją Nagrodą Literacką IBBY za powieść Franciszka, która została uznana najlepszą książką roku dla młodzieży,
- w 2015 roku ponownie otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „literatura dziecięca” za książkę Franciszka, przyznaną wspólnie z Emilią Bojańczyk, autorką ilustracji,
- w 2020 roku wyróżniono ją Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za tom Między monsunami,
- w 2023 roku zdobyła Nagrodę Poetycką im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” za tom Furtianie,
- również w 2023 roku otrzymała Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida za ten sam tom Furtianie.
Wydane tomiki poetyckie
Anna Piwkowska, uznawana za jedną z czołowych postaci polskiej poezji, ma na swoim koncie wiele interesujących tomików, które ukazywały się na przestrzeni lat. Oto lista jej wydanych zbiorów:
- Szkicownik (1989),
- Cień na ścianie (1990),
- Wiersze i sonety (1992),
- Skaza (z ilustracjami Andrzeja Kreutz-Majewskiego, 1996),
- Tylko trzy drogi (2000),
- PO (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2002), wyróżniona przez Fundację Kościelskich,
- Niebieski sweter: Wiersze dawne i nowe (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2004),
- Farbiarka (Znak, 2009), nagrodzona Literacką Nagrodą m.st. Warszawy w dziedzinie literatury pięknej,
- Lustrzanka (Zeszyty Literackie, 2012),
- Wyspa Nieborów (Znak, 2016),
- Między monsunami (Znak, 2019), nagrodzona im. Cypriana Kamila Norwida,
- Furtianie (Znak, 2022), nagroda Poetycka im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” za najlepszy tom roku 2022.
Każdy z tych tomików jest niezwykle wartościowy i przyczynia się do bogactwa polskiej literatury poetyckiej.
Eseistyka
Anna Piwkowska, znana z licznych esejów, zdobyła uznanie za swoje prace, w tym takie tytuły jak:
- „Achmatowa czyli kobieta” (Wydawnictwo „Twój Styl”, Warszawa 2003), uhonorowany Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej,
- „Achmatowa czyli Rosja” (Wydawnictwo „Biblioteka Więzi”, Warszawa 2015),
- „Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej” (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2017), gdzie również zdobyła Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej,
- „Piękno i piekło. Opowieść o Beacie Obertyńskiej” (Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2021).
Te dzieła ukazują nie tylko jej umiejętności literackie, ale i głębokie zrozumienie analizowanych tematów.
Powieści
Anna Piwkowska jest autorką, której twórczość zdobyła uznanie w polskiej literaturze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze jej powieści:
- Ślad łyżwy (Wydawnictwo „Twój Styl”, Warszawa 2007), nagrodzona Warszawską Premiery Literackiej,
- Franciszka (Zeszyty Literackie, seria „Małe Zeszyty”, Warszawa 2014), uhonorowana Nagrodą Literacką IBBY oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Szymon Żuchowski | Krzysztof Pankiewicz (scenograf) | Mieczysław Tofil | Jerzy Fedorowicz (1928–2018) | Tadeusz Zaremba | Konrad Morawski | Jacek Skalski | Shazza | Ryszard Mróz | Jacek Wesołowski | Grzegorz Artman | Joanna Maria Rybczyńska | Tadeusz Drzewiecki | Marcin Jamiołkowski | Witold Dąbrowski (poeta)Oceń: Anna Piwkowska