Robert Bąkiewicz


Robert Bąkiewicz, urodzony 2 maja 1976 roku w Pruszkowie, to postać znacząca w polskim społeczeństwie, wyróżniająca się jako aktywista i osoba publiczna. W latach 2017–2023 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz Stowarzyszenia Roty Niepodległości, co podkreśla jego zaangażowanie w kwestie patriotyczne i społeczne.

Bąkiewicz jest również znany jako organizator corocznego Marszu Niepodległości, który gromadzi tysiące uczestników i stanowi ważne wydarzenie w kalendarzu narodowym. Jego działalność nie ogranicza się tylko do organizowania marszów; jest również założycielem i szefem Straży Narodowej, co dodatkowo świadczy o jego determinacji w działaniach na rzecz Polski i jej obywateli.

Życiorys

Młodość i edukacja

Robert Bąkiewicz wychował się na osiedlu Gąsin w Pruszkowie, gdzie jego ojciec aktywnie uczestniczył w działaniach NSZZ „Solidarność”. W dzieciństwie nawiązał kontakt z piłką nożną, trenując pod okiem Ryszarda Dumały. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 10, a następnie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Później podejmował próbę studiów na Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, jednak nie ukończył tych studiów.

Kariera

W 1998 roku Robert zakłada własne przedsiębiorstwo budowlane pod nazwą Sir-Bud, specjalizujące się w budowie dróg oraz autostrad. Niestety, w lutym 2011 firma zbankrutowała, pozostawiając mu dług wynoszący siedem milionów złotych. Niedługo po tym wydarzeniu rozpoczął pracę jako redaktor w tygodniku „Polska Niepodległa”. Równocześnie grał w piłkę nożną w klubie PKS Legion Pruszków na poziomie B klasy. Od 2011 do 2016 roku zajmował się pracą dorywczą. W styczniu 2016 roku zakończył się negatywny proces sądowy, który przyniósł mu ulgę poprzez umorzenie jego zadłużenia.

W 2016 roku dołączył do grupy nacjonalistycznej Narodowy Pruszków, a później przystąpił do Obozu Narodowo-Radykalnego, w którym objął funkcję członka zarządu. W tym samym roku pełnił obowiązki wiceprezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, by 20 września 2017 roku objąć stanowisko prezesa, co pozwoliło mu na zorganizowanie pięciu Marszów Niepodległości. W 2018 roku doszło do rozłamu w ONR, w wyniku którego opuścił organizację, razem z Tomaszem Doroszem.

Podjął również nieudaną próbę objęcia urzędu prezydenta Pruszkowa, gdzie zdobył 1180 głosów, co dało mu tylko piątą lokatę wśród pretendentów. Równocześnie startował na radnego Pruszkowa, gdzie również nie zdobył mandatu. Po tych wyborach stacja Superstacja opublikowała artykuł dotyczący jego postępowań karnych, co spowodowało, że zgłosił tę sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie, który zabronił Superstacji dalszego rozpowszechniania fałszywych informacji na jego temat.

Następnie, 21 października, wystartował z listy komitetu wyborczego Porozumienia Narodowo-Patriotycznego jako kandydat na radnego Pruszkowa, zdobywając 43 głosy, co znów nie pozwoliło mu na zdobycie miejsca w radzie miasta. W 2020 roku założył organizację o nazwie Straż Narodowa, która skupiła się na obronie podstaw cywilizacji łacińskiej oraz na działaniach kontrrewolucyjnych, co było odpowiedzią na Strajk Kobiet. W 2021 roku zaczyna pracować w Mediów Narodowych jako dziennikarz, szybko awansując na stanowisko redaktora naczelnego, a później zostając prezesem Stowarzyszenia Roty Niepodległości. Po rozpoczęciu kadencji zorganizował kampanię billboardową z cytatami z Biblii.

W dniu 8 września 2022 roku objął funkcję prezesa Fundacji Pod Wierzbami. 11 listopada 2022 roku rozpoczęła działalność internetowa telewizja TV Media Narodowe, której Robert Bąkiewicz był pomysłodawcą i prezesem. W styczniu 2023 roku wydawca Mediów Narodowych, czyli Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, wycofał wniosek o koncesję złożony do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

31 stycznia 2023 roku Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” opublikowało raport dotyczący mowy nienawiści, jak również teorii spiskowych antysemickich i antyukraińskich, które były propagowane na kanale Media Narodowe. Po publikacji tego raportu, 3 lutego 2023 roku kanał ten został usunięty z platformy YouTube za naruszenia regulaminu.

19 lutego 2023 roku media podały informację o tym, że Robert Bąkiewicz został odwołany z funkcji prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości na mocy decyzji walnego zgromadzenia członków, z czym się nie zgadzał. 24 marca tego samego roku sąd potwierdził decyzję, usuwając go z funkcji prezesa stowarzyszenia i zarządu. We wrześniu 2023 roku, po wstąpieniu do Suwerennej Polski, został kandydatem PiS do Sejmu w okręgu radomskim, gdzie zdobył 4354 głosy, co nie zapewniło mu mandatu poselskiego.

14 lutego 2024 roku zrezygnował z posady prezesa kanału TV Media Narodowe oraz zakończył stałą współpracę z tym medium. W styczniu 2024 roku telewizja została usunięta z platformy YouTube i obecnie jest dostępna jedynie przez oficjalną stronę internetową oraz w wybranych sieciach kablowych.

W marcu 2024 roku zapowiada powstanie partii Niepodległość, która została zarejestrowana w kwietniu 2023 roku pod nazwą Droga Niepodległości. Po przemianowaniu partii objął w niej funkcję prezesa. 7 czerwca 2024 roku, w trakcie Marszu Milczenia, który miał miejsce w Warszawie na cześć zamordowanego przez imigranta na granicy polsko-białoruskiej polskiego żołnierza Mateusza Sitka, doszło do incydentu z uzbrojonym mężczyzną, który deklarował chęć zaatakowania Bąkiewicza. Zgodnie z informacjami publikowanymi przez portal Niezalezna.pl, osoba ta miała być wcześniej karana za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Życie prywatne

Robert Bąkiewicz jest szczęśliwym mężem Sylwii Marii Bąkiewicz, urodzonej w 1980 roku. Razem wychowują trzy córki, które są dla nich najważniejsze.

W 2007 roku małżeństwo decydowało się na podpisanie intercyzy, co wprowadziło rozdzielność majątkową między nimi. Choć para złożyła pozew o rozwód 30 grudnia 2010 roku, to ich relacja pozostała wciąż bliska.

Poglądy i kontrowersje

Robert Bąkiewicz jest postacią, która identyfikuje się z nurtami nacjonalistycznymi oraz głosi rzymski katolicyzm. W 2021 roku wyraził swoje wsparcie dla budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. W swoich opiniach jest przeciwnikiem aborcji oraz ruchów LGBT, a także określił siebie jako oponenta liberalizmu demokratycznego. W wywiadzie udzielonym w 2017 roku stwierdził, że demokracja to „jeden z najgłupszych systemów, jakie stworzył człowiek”.

Te kontrowersyjne poglądy wpisują się w jego działanie na rzecz obrony m.in. Janusza Walusia, który w 2017 roku został oskarżony o morderstwo Chrisa Haniego. Bąkiewicz wziął udział w pikiecie, która miała na celu wspieranie Walusia i jego działań. W 2020 roku do prokuratury wpłynęło doniesienie dotyczące obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, które miały miejsce w 2016 roku w Białymstoku. Bąkiewicz był wówczas jednym z uczestników, który brał udział w wykrzykiwaniu haseł, które budziły liczne kontrowersje, w tym hasła: „A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. Sytuacja ta doprowadziła do złożenia wniosku przez Rafała Gawła, lidera Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a dwóch organizatorów wydarzenia zostało skazanych na odpowiednie kary więzienia, podczas gdy Bąkiewicz został uniewinniony.

W 2020 roku brał również udział w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wówczas on, wspólnie z członkami Straży Narodowej, siłą usunęli dwie aktywistki z schodów kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. To zdarzenie zakończyło się postawieniem mu zarzutów o naruszenie nietykalności kobiet. W dniu 7 marca 2023 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ukarał go rokiem prac społecznych oraz na kwotę 10 tys. złotych nawiązki dla Katarzyny Augustynek, jednej z poszkodowanych.

Dodatkowo, w 2021 roku, Bąkiewicz pozwał redakcję OKO.press po publikacji artykułu dotyczącego Straży Narodowej, żądając 10-tysięcznego zadośćuczynienia za określenie swojej organizacji mianem „bojówki”. 11 listopada 2022 roku poseł i przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o zbadanie organizacji pozarządowych związanych z Bąkiewiczem.

Nagrody i nominacje

Robert Bąkiewicz jest postacią, która zdobyła uznanie w różnych kręgach, a jego osiągnięcia zostały docenione licznymi nagrodami. Poniżej przedstawione są szczegóły dotyczące jego nagród oraz nominacji.

RokNagrodaKategoriaRezultat
2021Izba Polskich Przedsiębiorców – Nagrodainicjatywa społecznaWygrana

Wyniki wyborcze

Wyniki wyborcze Roberta Bąkiewicza są niezwykle interesujące i pokazują jego zaangażowanie w życie polityczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowe rezultaty wyborów, w których brał udział.

Rok wyborówNazwa komitetu wyborczegoRodzaj organuRezultat
2018KWW Porozumienie Narodowo-Patriotyczne PruszkówPrezydent Pruszkowa1180 (4,44%)
Rada Miasta Pruszkowa248 (4,19%)
2023KW Prawo i SprawiedliwośćSejm X kadencji4354 (1,11%)

Przypisy

  1. Robert Bąkiewicz – kandydat na prezydenta, kandydat na radnego kadencji 2018–2023 w: Pruszków [online], portalsamorzadowy.pl [dostęp 11.11.2022 r.]
  2. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], pkw.gov.pl [dostęp 05.09.2023 r.]
  3. Wybory samorządowe 2018 [online], pkw.gov.pl [dostęp 19.09.2023 r.]
  4. Kandydat na prezydenta Pruszkowa wygrał z Superstacją w trybie wyborczym [online], polskieradio24.pl, 19.10.2018 r. [dostęp 11.11.2022 r.]
  5. Kolejny kandydat na prezydenta Pruszkowa [online], wpr24.pl, 21.09.2018 r. [dostęp 13.11.2022 r.]
  6. Agencja Rejestracji [online], rejestr.io [dostęp 11.11.2022 r.]
  7. PiotrP. Żytnicki, Źli Żydzi i Ukraińcy, biedna Rosja. Są dowody, że PiS sponsoruje mowę nienawiści [online], wyborcza.pl [dostęp 03.02.2023 r.]
  8. Media Narodowe usunięte z YouTube’a [online], wirtualnemedia.pl, 04.02.2023 r. [dostęp 17.02.2024 r.]
  9. PiotrP. Żytnicki, YouTube skasował telewizję Roberta Bąkiewicza. Zniknęły nagrania i kanał Media Narodowe [online], wyborcza.pl, 03.02.2023 r. [dostęp 03.02.2023 r.]
  10. Włodzimierz T. Grzech, UJAWNIAMY! To recydywista Damian G. szykował atak na Bąkiewicza. Prokuratura wypuściła nożownika [online], niezalezna.pl, 10.06.2024 r. [dostęp 10.06.2024 r.]
  11. Agencja Rejestracji [online], krs-pobierz.pl [dostęp 10.03.2023 r.]
  12. Raport o nienawiści w mediach Bąkiewicza [online], Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 31.01.2023 r. [dostęp 03.02.2023 r.]
  13. Konfederaci wygrali z Bąkiewiczem. Prezes odwołany [online], onet.pl, 19.02.2023 r. [dostęp 20.02.2023 r.]
  14. NicoleN. Makarewicz, Konflikt w Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości. Bąkiewicz składa zawiadomienie [online], rmf24.pl, 20.02.2023 r. [dostęp 20.02.2023 r.]
  15. GrzegorzG. Broński, UJAWNIAMY! To recydywista Damian G. szykował atak na Bąkiewicza [online], niezalezna.pl, 10.06.2024 r. [dostęp 10.06.2024 r.]
  16. MałgorzataM. Święchowicz, „WOŚP jak nazistowska akcja »Winterhilfe«”. Narodowcy sieją nienawiść za publiczne pieniądze [online], newsweek.pl, 01.02.2023 r. [dostęp 03.02.2023 r.]
  17. WiktorW. Ferfecki, Powstała partia Niepodległość. Ogłosił to Robert Bąkiewicz [online], rp.pl, 27.04.2023 r. [dostęp 16.10.2024 r.]
  18. Powstała partia Niepodległość. Ogłosił to Robert Bąkiewicz [online], i.pl, 13.03.2024 r. [dostęp 13.03.2024 r.]
  19. Wybory samorządowe 2018 [online], pkw.gov.pl [dostęp 12.11.2022 r.]
  20. Wybory do Sejmu i Senatu 2023 [online], pkw.gov.pl [dostęp 17.10.2023 r.]
  21. Uzasadnienie wyroku dla członków ONR [online], OMZRiK, 12.11.2022 r. [dostęp 12.11.2022 r.]

Oceń: Robert Bąkiewicz

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:6