Józef Tomankiewicz


Józef Tomankiewicz, ur. 22 lutego 1912 roku w Pruszkowie, zm. 23 września 2000 roku, to postać znana w polskim świecie szybownictwa.

Swoją pasję do latania rozwinął, stając się jedną z czołowych postaci w tej dziedzinie sportu w Polsce. Jego osiągnięcia oraz wpływ na rozwój szybownictwa pozostają nieocenione.

Życiorys

Józef Tomankiewicz od najwcześniejszych lat miał ogromną pasję do lotnictwa. Niestety, jego wada wzroku znacznie utrudniała mu realizację marzeń związanych z tym pięknym hobby. W roku 1938 rozpoczął pracę jako instruktor w szkole szybowcowej w Starej Miłośnie, a już w 1939 roku objął stanowisko kierownika tej instytucji.

12 sierpnia 1929 roku odbył niezwykły lot szybowcem Komar-bis SP-1023, startując ze Starej Miłosnej i kierując się do Grudziądza. Po ośmiu godzinach przymusowo wylądował w niemieckiej miejscowości Kunzendorf, obecnie znanej jako Kończewice. Jego przygoda z Niemcami nie była jednak przyjemna; oskarżony o szpiegostwo, został odesłany na granicę, gdzie przekazano go polskim żołnierzom.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, Tomankiewicz wraz z grupą swoich uczniów udał się do Łucka. W trakcie konfliktu służył w Polskich Siłach Zbrojnych, gdzie awansował na stopień kapitana, co było świadectwem jego poświęcenia i umiejętności.

W roku 1952 założył Klub Szybowcowy Stowarzyszenia Lotników Polskich. Organizacja ta w ciągu 25 lat działalności stała się popularna wśród miłośników lotnictwa, a jej członkowie regularnie latali na lotnisku w Lasham, położonym w hrabstwie Hampshire.

W 1992 roku postanowił przekazać część swoich zbiorów do Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, co świadczy o jego pragnieniu zachowania historii lotnictwa. W życiu prywatnym był żonaty z Angielką, co wzbogaciło jego doświadczenia życiowe i możliwości w dziedzinie lotnictwa.

Przypisy

  1. a b c d e f g Rydołowski 1992 r., s. 37.

Oceń: Józef Tomankiewicz

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:9