Góra Żbikowska


Góra Żbikowska to sztuczne wzniesienie o imponującej wysokości 130 m n.p.m., położone w Pruszkowie, w dzielnicy Gąsin. Stanowi ona ważny punkt widokowy, dominujący w krajobrazie północno-zachodniej części miasta. Na wierzchołku góry znajduje się niecka o powierzchni 4 ha, a powierzchnia podstawy wynosi 13 ha. Z jej szczytu można podziwiać malownicze panoramy Warszawy oraz okolicznych miejscowości.

Historia Góry Żbikowskiej sięga czasów po roku 1960, kiedy to powstała na podmokłych terenach usytuowanych w 43 kilometrze rzeki Utraty, które powstały w wyniku regulacji koryta tej rzeki. Początkowo na tym terenie znajdowało się składowisko stłuczki pochodzącej z Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. W miarę upływu czasu, po utwardzeniu drogi dojazdowej, teren stał się miejscem składowania odpadów bytowych.

Usytuowanie tego wzniesienia pomiędzy zabudową mieszkalną Gąsina a przepływającą w jego pobliżu rzeką stanowiło poważne zagrożenie ekologiczne. Problemy te obejmowały odcieki, nieprzyjemne zapachy oraz obecność szkodników. Na dzień 31 grudnia 2009 roku, Góra Żbikowska osiągnęła docelowe składowanie wynoszące 1 850 000 Mg. W tym czasie przyjęła 1 476 752,9 Mg odpadów, którymi zarządzał Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie. Odpady pochodziły z licznych miejscowości, takich jak Pruszków, Michałowice, Nadarzyn, czy też Warszawa.

Warto zaznaczyć, że składowisko zostało częściowo zamknięte 31 grudnia 2014 roku (kwatera A), a obecnie odbywa się tam proces rekultywacji. Umowa dzierżawy wygasa w 2017 roku, a przez następne 30 lat dotychczasowy użytkownik będzie zobowiązany do monitorowania tego terenu.

Patrząc w przyszłość, planowane jest wykorzystanie Góry Żbikowskiej do celów rekreacyjnych. Wśród zamierzeń znajduje się m.in. stworzenie skateparku, stoku narciarskiego, a także lądowiska dla lotni. W projekcie znajduje się również budowa wyciągu krzesełkowego oraz utworzenie parku miejskiego na stokach góry.

W kulturze

W Górze Żbikowskiej zrealizowano wiele interesujących projektów filmowych, które przyczyniły się do jej rozpoznawalności w polskiej kinematografii. W 1994 roku na tym malowniczym terenie nagrywano sceny do znanego filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory. Biały”. To właśnie tutaj udało się uchwycić kluczową scenę, w której główny bohater zostaje uwolniony z walizki.

Warto także wspomnieć o kolejnym filmie, w którym Góra Żbikowska odegrała znaczącą rolę. W filmie Jana Hryniaka pt. Trick, obszary zrekultywowanego wysypiska z powodzeniem udają afgańską pustynię, pokazując wszechstronność tej lokalizacji.

Również w październiku 2014 roku Góra Żbikowska pojawiła się w jednym z odcinków popularnego programu Top Model, co podkreśla jej znaczenie także w kontekście współczesnej kultury telewizyjnej.

Przypisy

  1. „Sesja na złomowisku”, Top Model 6.10.2014 r.
  2. rekultywacja składowiska Góra Żbikowska w Pruszkowie - Przetargi.eGospodarka.pl [online], www.przetargi.egospodarka.pl [dostęp 08.07.2019 r.]
  3. Zawiadomienie o decyzji Nr 137/13/PŚ.Z z dnia 16.10.2013 r. odmawiającej Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania w Pruszkowie Sp. z o.o., zmiany decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia 28.06.2007 r.
  4. Wartość podawana w materiałach przetargowych i raportach dor. ochrony środowiska przez UM Pruszków
  5. Informacje z Wydziału Ochrony Środowiska UM Pruszków
  6. rekultywacja składowiska Góra Żbikowska w Pruszkowie - Kurier Południowy, wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 411), 21.10.2011 r.
  7. a b Decyzja wojewody mazowieckiego WŚR.I.KB/6640/19/07 z dnia 28.06.2007 r. udzielająca pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do składowania odpadów innych niż niebezpieczne.
  8. Fotos z planu zdjęciowego filmu „Trzy kolory. Biały” w serwisie Film Polski

Oceń: Góra Żbikowska

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17