Głaz narzutowy w Pruszkowie


Głaz narzutowy w Pruszkowie to wyjątkowy pomnik przyrody, który wznosi się w obrębie ogrodu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt nieożywiony na terenie powiatu pruszkowskiego oraz największy głaz narzutowy w Pruszkowie.

Głaz został wydobyty z ziemi w 1995 roku, podczas prac budowlanych prowadzonych przy ulicy Grunwaldzkiej. Historia tego głazu sięga czasów, gdy został on przywleczony na obszar miasta przez lądolód skandynawski, który wędrował przez region w młodszych okresach nasunięcia środkowopolskiego, dokładając się do formowania obecnych krajobrazów między 215 a 130 tysiącami lat temu. Jego obecna lokalizacja może wskazywać na to, że pochodzi on z podłoża Smålandii, położonej w południowo-wschodniej Szwecji.

Wymiary tego imponującego głazu są następujące: długość wynosi 3,1 metra, szerokość to 2,2 metra, natomiast wysokość osiąga 1,3 metra. Głaz ma obwód równy 8,0 metra oraz objętość 4,6 m³. Jego szacunkowa waga to imponujące 12,8 tony.

Przypisy

  1. a b c d Maria Górska-Zabielska, Ryszard Zabielski, WALORY GEOTURYSTYCZNE MIASTA NA PRZYKŁADZIE PRUSZKOWA, s. 75-76
  2. ROZPORZĄDZENIE Nr 19 WOJEWODY MAZOWIECKIEGO z dnia 31.07.2009 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu pruszkowskiego
  3. tablica informacyjna in situ

Oceń: Głaz narzutowy w Pruszkowie

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:13