Zachariasz Artsztajn


Zachariasz Artsztajn to postać, której historia jest głęboko osadzona w kontekście dramatu II wojny światowej. Urodził się 27 marca 1923 roku w Pruszkowie, gdzie spędził swoje wczesne lata.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie w 1943 roku, w czasie jednego z najciemniejszych okresów dla narodu żydowskiego.

Artsztajn był kluczowym d działaczem konspiracji żydowskiej, który odważnie stawiał czoła nazistowskim oprawcom i organizował ruch oporu. Jego najważniejszym osiągnięciem było dowodzenie grupą bojową podczas powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce w 1943 roku. Był symbolem oporu i determinacji w walce o wolność, a jego działania pozostają przykładem niezłomnego ducha w obliczu brutalności.

Życiorys

Zachariasz Artsztajn był synem Icka Wulfa Artsztejna oraz Zysli Rozencwajg, mającym swoje korzenie w skromnej rodzinie robotniczej. Przed wybuchem II wojny światowej zaangażował się aktywnie w działalność organizacji Jidisze Socjalistisze Arbeter Jungt „Frajhajt”.

W obliczu niemieckiej okupacji najpierw znalazł się w getcie pruszkowskim, a następnie został uwięziony w getcie warszawskim. W tym okresie stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych liderów młodzieżowych, włączając się w szeregi organizacji Dror. Jego wiedza o strategiach i zdolności przywódcze zaowocowały w styczniu 1943 roku, kiedy to objął stanowisko komendanta grupy bojowej Droru w trakcie pierwszych starć z okupantami.

W lutym 1943 roku brał udział w operacji likwidacji Alfreda Nossiga, który był współpracownikiem gestapo. W trakcie powstania w getcie warszawskim dowodził oddziałem Droru, organizując opór przeciwko niemieckim siłom. Jego grupa miała zaszczyt jako pierwsza otworzyć ogień do wkraczających żołnierzy niemieckich 19 kwietnia 1943 roku przy ulicach Nalewki i Gęsiej.

Grupa bojowa pod jego dowództwem prawdopodobnie pozostała w getcie, prowadząc walki aż do czerwca 1943 roku, stawiając opór w obliczu przerażających warunków życia i niszczycielskiej siły okupanta. Zachariasz Artsztajn stał się symbolem młodzieżowego ruchu oporu w tym tragicznym okresie historii.

Przypisy

  1. Artsztajn Zachariasz. sztetl.org.pl. [dostęp 20.11.2022 r.]
  2. a b c Pruszkowscy bohaterowie powstania w warszawskim getcie. dulag121.pl. [dostęp 20.11.2022 r.]
  3. a b c Anka Grupińska – Odczytanie listy (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2014; ISBN 978-83-7536-734-8) str. 27-28

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Mieczysław Timme | Marian Morawski (oficer) | Zygmunt Morawski | Franciszek Gomuliński

Oceń: Zachariasz Artsztajn

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:15