Janusz Tofil


Janusz Tofil, urodzony 3 stycznia 1928 roku w Pruszkowie, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiej architektury oraz sztuki sakralnej. Jego kariera zawodowa rozwijała się w czasach, gdy wyzwania związane z tworzeniem nowoczesnych przestrzeni w Polsce były ogromne.

Projektant ten, który zmarł 17 stycznia 2020 roku, pozostawił po sobie ważny dorobek, wpływając na estetykę wielu obiektów sakralnych. Tofil nie tylko wznosił budynki, ale także kształtował ich duchowy wymiar, co czyniło jego pracę wyjątkową.

Życiorys

Janusz Tofil jest synem Mieczysława i Anny Tofil, którzy zostali odznaczeni tytułem Honorowych Obywateli Piastowa. Jego edukacja rozpoczęła się w Gimnazjum Mechanicznym Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki, z siedzibą w Pruszkowie. Następnie ukończył Państwowe Liceum Artystyczne w Warszawie, co otworzyło mu drzwi do dalszych studiów na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej w latach 1950-1953.

W swojej karierze zawodowej Tofil był członkiem zespołu architektonicznego w Przedsiębiorstwie Projektowania Budownictwa Miejskiego Miastoprojekt „Stolica”. Pracował tam nad projektami MDM, które powstały dzięki współpracy takich architektów jak Józef Sigalin, Stanisław Jankowski, Jan Knothe oraz Zygmunt Stępiński.

W latach 1955-1961 Tofil pracował pod kierunkiem Hanny i Kazimierza Wejchertów w Miastoprojekcie „Nowe Tychy”. Od 1960 roku pełnił tam funkcję głównego projektanta osiedli takich jak „C1”, „C2” oraz „C3”. W tym okresie zdobył nagrodę Ministra Budownictwa za znaczące osiągnięcia związane z nowatorskim podejściem do technologii budowy budynków mieszkalnych.

W latach 1962-1964 był związany z Biurem Studiów i Projektów Budownictwa Wiejskiego w Warszawie. Następnie, od 1965 do 1969 roku, pracował jako Starszy Inspektor w Departamencie Budownictwa Ministerstwa Rolnictwa. W początkowej fazie lat 70. Tofil zdecydował się na prowadzenie indywidualnej działalności architektonicznej, co pozwoliło mu realizować własne wizje projektowe. Od roku 2006 do 2010 działał jako współtwórca zespołu projektowego Este Projekt.

Wybrane prace

Janusz Tofil to artysta, który ma na swoim koncie wiele znaczących dzieł. Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej wybitnych realizacji, które ukształtowały jego twórczość:

  • Ołtarz Milenijny z okazji obchodów przyjęcia Chrztu Polski oraz wystawa „1000 lat chrześcijaństwa w Polsce” na Jasnej Górze (1966),
  • Ołtarz Papieski i oprawa plastyczna uroczystości związanej z II Pielgrzymką Jana Pawła II na Jasnej Górze (1983),
  • Kompleks kościelny – Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie Siekierki (1988),
  • Zespół klasztorny Sióstr Dominikanek w Grodzisku Mazowieckim,
  • Rozbudowa kościoła pw. Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej,
  • Kościół pw. św. Marcina w Wysokienicach,
  • W latach 1970–1992 modernizacje i aranżacje wnętrz sakralnych (m.in. kościół pw. Św. Stefana przy Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek w Warszawie, kościół klasztorny Sióstr Loretanek, kościół pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Koninie, kaplica Sióstr Felicjanek w Warszawie-Wawer oraz kaplice w Markach, Łodzi, Częstochowie, Otwocku, Jabłonowie i Wrocławiu),
  • Projekt tablicy poświęconej Henrykowi Sienkiewiczowi, umieszczonej w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze,
  • Projekty Ksiąg Pamiątkowych dla papieży: Jana XXIII, Pawła VI oraz Jana Pawła II,
  • Projekty polichromii, witraży oraz ołtarzy,
  • Oraz ponad 300 budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Twórczość Tofila jest świadectwem jego umiejętności oraz zaangażowania w życie sakralne i architektoniczne Polski.

Przypisy

  1. Ogłoszenia [online], Parafia Rzymskokatolicka N.M.P. Królowej Wyznawców, 19.01.2020 r. [dostęp 30.01.2020 r.]
  2. Klepsydra informująca o pogrzebie
  3. Mieczysław Tofil - Honorowy Obywatel Miasta Piastowa
  4. Wykaz absolwentów SMPzA, lata 1944-45, s.481
  5. Dziennik Pracowni MDM
  6. Zbiory NAC on-line [online], audiovis.nac.gov.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  7. Historia Sanktuarium na Siekierkach
  8. parafia św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej [online], www.podkowalesna.com [dostęp 24.11.2017 r.]
  9. Jubileusz Kościoła w Wysokienicach, Niedziela - tygodnik katolicki, Edycja łowicka 24/2004
  10. Historia parafii św. Stefana Króla w Warszawie
  11. Historia parafii św. Maksymiliana Kolbe
  12. Tablica Sienkiewiczowska - Sala Rycerska, Jasna Góra

Oceń: Janusz Tofil

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:25