Jarosław Sokołowski (gangster)


Jarosław Sokołowski, znany również pod pseudonimem „Masa”, to postać, której historia zasługuje na szczegółowe zbadanie. Urodził się w 1962 roku w Pruszkowie i w latach dziewięćdziesiątych zajął wysoką pozycję w jednym z najgroźniejszych gangów przestępczych w Polsce – gang pruszkowski. Jego działalność przestępcza sprawiła, że został zauważony przez organy ścigania, co doprowadziło do jego aresztowania 30 grudnia 1999 roku.

Oskarżony o wymuszenie rozbójnicze, Sokołowski spędził pięć miesięcy w areszcie, aż do momentu, gdy zdecydował się na współpracę z prokuraturą. W połowie czerwca 2000 roku, po wyjściu z aresztu, jego zeznania miały kluczowe znaczenie w śledztwie przeciwko gangowi pruszkowskiemu. W procesie toczącym się w Bemowie w Warszawie w 2002 roku, sąd nadał mu status świadka koronnego. To właśnie dzięki jego zeznaniom udało się ująć wielu członków tzw. "zarządu Pruszkowa", co miało istotny wpływ na rozbicie tego zorganizowanego gangu.

Historia Sokołowskiego odzwierciedla skomplikowaną rzeczywistość polskiego świata przestępczego lat 90., a jego decyzja o współpracy z wymiarem sprawiedliwości otworzyła wiele drzwi dla dalszych działań policji i prokuratury w walce z przestępczością zorganizowaną.

Życiorys

Początki

Jarosław Sokołowski, znany jako gangster, pochodzi z Komorowa, nieopodal Warszawy. Jego ojciec był pięściarzem, który próbował swoich sił w znanym klubie sportowym, Legii Warszawa. Niestety, jego kariera sportowa nie przyniosła znaczących sukcesów. Kiedy Jarosław miał zaledwie dwa lata, ojciec postanowił opuścić rodzinę, a obciążenie wychowania spadło całkowicie na matkę. Pracowała ona w lokalnej fabryce, lecz jej zarobki były zbyt niskie, by zapewnić odpowiednią opiekę synowi.

Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej, Sokołowski kontynuował naukę w Technikum Samochodowym w Grodzisku Mazowieckim oraz w Zespole Szkół Budowlanych w Pruszkowie. Następnie rozpoczął działalność handlową, m.in. zajmował się wymianą walut w okolicznym Peweksem.

Kariera przestępcza

Swój udział w przestępczym świecie Jarosław Sokołowski rozpoczął dzięki Ireneuszowi Piszczałkowskiemu, znanemu jako „Barabasz”. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku „pracował” w grupie przestępczej, którą zorganizowali tacy ludzie jak: Andrzej Kolikowski, ps. „Pershing”, Wojciech Kiełbiński, ps. „Kiełbasa”, Leszek Danielak, ps. „Wańka”, Czesław B., ps. „Dziki”, Janusz Prasol, ps. „Parasol” oraz Andrzej Banasiak vel Andrzej Zieliński, ps. „Słowik”. Jego przestępcze działania obejmowały między innymi napady na ciężarówki transportujące papierosy oraz legalizację samochodów z kradzieży. Sokołowski miał także swoją część zysku z działalności grup, które podlegały „zarządowi” Pruszkowa.

Ze względu na swoją posturę, nazywano go „Masą”, co odnosi się do jego masywnej budowy ciała. W 1993 roku był oskarżony o gwałt na młodej kelnerce z Komorowa, Małgorzacie Rozumeckiej, lecz sprawa nie zakończyła się aresztowaniem, gdyż prokurator nie wydał stosownego nakazu, a poszkodowana wkrótce wycofała zeznania.

Nie rezygnując z przestępczego życia, prowadził również legalne interesy, w tym będąc właścicielem restauracji La Cucaracha w Pruszkowie oraz w partnerstwie z Danielakiem prowadząc jeden z największych warszawskich klubów na Woli. Często bywał na elitarnych przyjęciach, a jego znajomości obejmowały przedstawicieli świata biznesu oraz polityki. W latach 90. zorganizowano kilka prób zamachów na jego życie, jedna z nich miała miejsce pod koniec 1996 roku.

30 grudnia 1999 roku został aresztowany przez policję w Korbielowie, gdzie odwiedzał znajomego. Aresztowanie było wynikiem doniesienia dotyczącego wymuszenia haraczy, które złożył handlarz z Elektrolandu, Andrzej R., ps. „Rudy”. W prawdzie Sokołowski pożyczył mu sporą sumę pieniędzy na rozwój jego interesu. Na wolność wyszedł w czerwcu 2000 roku po pięciu miesiącach spędzonych w areszcie, uzyskując status świadka koronnego.

Współpracował z policją w sprawie przestępczej grupy Aleksandra Y., ps. „Said”. Ponadto, blisko współpracował z Andrzejem Kolikowskim, ps. „Pershing”, z którym postanowił związać swoje losy w grupie pruszkowskiej oraz Nikodemem Skotarczakiem, ps. „Nikoś”. Miał także licznych wrogów w zarządzie Pruszkowa, w tym Andrzeja Banasiaka vel Andrzeja Zielińskiego, ps. „Słowik”, Mirosława Danielaka, ps. „Malizna” oraz Janusza Prasola, ps. „Parasol”.

Świadek koronny

Od 1994 roku, jak twierdził w programie „Alfabet mafii”, był agentem policyjnym, co zaowocowało informowaniem organów ścigania o osobach, z którymi miał do czynienia przez lata. Jego zeznania przyczyniły się do procesu i skazania kilku liderów gangu pruszkowskiego, w tym: Słowika, Malizny oraz Parasola.

W 2009 roku, w programie „Teraz my!”, ujawnił kulisy działalności hazardowej, która stała się tematem głośnej afery hazardowej. W 2012 wystąpił w programie „Na pierwszym planie”, gdzie odpowiadał na pytania Piotra Kraśki. Komentował też wyrok uniewinniający byłych członków gangu pruszkowskiego, a także zdementował sugestie dotyczące udziału gangu w zamachie na Komendanta Głównego Policji, Mareka Papałę, twierdząc, że zorganizowane przestępczości nie stać na takie działania.

Pomimo bycia świadkiem koronnym, wracały do niego kontrowersje. W 2018 roku został zatrzymany przez Biuro Spraw Wewnętrznych, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów oraz korupcji. Jego aresztowanie przedłużano dwukrotnie, a on sam opuścił zakład karny w maju 2020 roku, czekając na proces.

Wystąpienia w mediach

Sokołowski jest bohaterem serii wywiadów rzek, które przeprowadził Artur Górski. Wśród nich znajdują się: „Masa o kobietach polskiej mafii”, „Masa o pieniądzach polskiej mafii” (wydane w 2014), „Masa o porachunkach polskiej mafii”, „Masa o bossach polskiej mafii” (wydane w 2015), „Masa o kilerach polskiej mafii”, „Masa o żołnierzach polskiej mafii” (wydane w 2016), „Masa o życiu świadka koronnego” (wydane w 2017) oraz „Masa o procesie polskiej mafii” (wydane w 2018).

O działalności Jarosława Sokołowskiego powstała również książka autorstwa Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego, nosząca tytuł „Koronny nr 1. Pseudonim Masa” (wydana w 2017). Książka ta spotkała się z negatywną reakcją Sokołowskiego, który domagał się wycofania publikacji z rynku z powodu naruszenia jego dóbr osobistych oraz dekonspiracji.

Od 2016 roku jest współwłaścicielem i współtwórcą pierwszego internetowego programu kryminalnego „Mafia to nie tylko Pruszków”. W 2018 roku, razem z Wojciechem Sumlińskim oraz byłym funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Tomaszem Budzyńskim, opublikował książkę „To tylko mafia. Historia nieprawdopodobnie prawdziwa i gorsza niż samo piekło”, która dotyczyła relacji grupy pruszkowskiej z polityką.

Jarosław Sokołowski wystąpił także w wielu programach telewizyjnych, takich jak:

  • 2004: Alfabet mafii – wystąpił,
  • 2004: Alfabet mafii. Dekada mafijnej Warszawy – wystąpił,
  • 2009: Teraz my! – gość programu w sprawie „Afery hazardowej”,
  • 2012: Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską – wystąpił,
  • 2012: Na Pierwszym Planie – wystąpił,
  • 2013: Interwencja – wystąpił,
  • 2013: Kodeks Gangstera (odc. 5: Grypserzy) – wystąpił,
  • 2014: Dzień Dobry TVN – gość programu „Masa zdradza sekrety kobiet polskiej mafii”,
  • 2014: Państwo w Państwie – gość programu,
  • 2016: Mafia to nie tylko Pruszków – współtwórca i gość programu.

Życie prywatne

Jarosław Sokołowski był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Elżbietą, doczekał się dwojga dzieci. W 2015 roku ożenił się ponownie, tym razem z byłą modelką.

Przypisy

  1. Jutro: Gangster przerywa milczenie. Co robią kobiety w mafii? [online], Dzień Dobry TVN [dostęp 20.04.2022 r.]
  2. Wiemy, jak się czuje „Masa” i kiedy wyszedł na wolność! [online], Super Express, 12.06.2020 r. [dostęp 13.06.2020 r.]
  3. Sprawa Masy: Będą kolejne zarzuty. Areszt przedłużono o 3 miesiące. kryminalnapolska.pl, 13.11.2018 r. [dostęp 07.04.2019 r.]
  4. „Masa” aresztowany na 3 miesiące. Chodzi o śledztwo ws. wyłudzeń kredytów i korupcji. rmf24.pl, 18.05.2018 r. [dostęp 17.06.2018 r.]
  5. „Masa” i pięć innych osób zatrzymanych. Śledczy: Wyłudzali kredyty, powoływali na wpływy, „TVN24.pl” [dostęp 17.06.2018 r.]
  6. mówi o sobie. Rebis nie wycofa z księgarń książki Latkowskiego i Pytlakowskiego o „Masie”. „Nie zgadzamy się z argumentami” [online] [dostęp 17.12.2017 r.]
  7. Masa: prawdziwa mafia to były WSI. My byliśmy mafią trzepakową. Wprost, 27.04.2013 r. [dostęp 05.06.2013 r.]
  8. Jarosław Sokołowski „Masa”: Jak mi się dziś żyje?. Fakt, 13.11.2014 r. [dostęp 05.04.2015 r.]
  9. Państwo w Państwie – Jarosław S. ps. „Masa” [online], PolsatNews.pl, 27.11.2015 r. [dostęp 12.10.2016 r.]
  10. Mafia to nie tylko Pruszków: Mafia to nie tylko Pruszków – Jarosław S. ps. „Masa”. 24.08.2016 r. [dostęp 16.01.2017 r.]
  11. Rafał Pasztelański: „Masa” na ślubnym kobiercu. „Naprawdę jestem zakochany”. TVP, 2015 r. [dostęp 23.04.2016 r.]
  12. Kim jest żona Masy, piękna modelka Katarzyna?. se.pl, 2015 r. [dostęp 23.04.2016 r.]
  13. Masa: po komisji niewielu polityków zostałoby na rynku – Teraz My. [dostęp 09.10.2009 r.]
  14. Jerzy J. Jachowicz, Fortuny mafiosów – łatwo przyszło, czy łatwo pójdzie? [online], Dziennik.pl, 25.08.2007 r.

Oceń: Jarosław Sokołowski (gangster)

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:16