Marek Krawczyk (lekarz)


Marek Stanisław Krawczyk, urodzony 16 lutego 1946 roku w Pruszkowie, jest uznawanym autorytetem w polskiej medycynie. Jako profesor medycyny i specjalista w dziedzinach chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz transplantologii klinicznej, zyskał szereg osiągnięć naukowych i dydaktycznych, które znacząco wpłynęły na rozwój medycyny w Polsce.

Jako nauczyciel akademicki, Marek Krawczyk nie tylko dzieli się swoją wiedzą z młodymi lekarzami, ale także ma znaczący wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń specjalistów w tej dziedzinie. W latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, co podkreśliło jego rolę jako lidera w środowisku akademickim.

Jego zaangażowanie jako członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk świadczy o uznaniu, jakie zdobył wśród naukowców i specjalistów w swojej branży. Działalność Krawczyka stanowi ważny element polskiego systemu ochrony zdrowia.

Przebieg pracy zawodowej

W 1969 roku Marek Krawczyk zakończył swoje studia na Wydziale Lekarskim warszawskiej Akademii Medycznej. Następne dwa lata, od 1969 do 1971, poświęcił na staże podyplomowe w klinikach tej uczelni, zdobywając cenne doświadczenie w praktycznej medycynie. Kontynuując rozwój swojej kariery, w 1971 roku rozpoczął studia doktoranckie w dziedzinie farmakologii klinicznej, również w macierzystej uczelni.

W 1973 roku Marek Krawczyk objął stanowisko starszego asystenta w II Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej. Po roku zdobył specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a w 1977 roku osiągnął specjalizację II stopnia. Jego praca doktorska, obroniona w 1975 roku, nosiła tytuł „Badania nad wchłanianiem tłuszczów i D–ksylozy po odnerwieniu i przecięciu naczyń chłonnych krezki jelita cienkiego u psa”. W latach 1978–1979, w ramach prestiżowego stypendium Fundacji Aleksandra Von Humboldta, pracował w Klinice Chirurgicznej oraz jej Pracowni Doświadczalnej na Uniwersytecie w Heidelbergu.

W 1980 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta, a po habilitacji w 1988, uzyskanej dzięki pracy zatytułowanej „Badania nad mechanizmem adaptacji pozostałej po resekcji części jelita cienkiego”, awansował na docenta. W czerwcu 1992 roku, jako pionier w chirurgii, przeprowadził pierwszą w Polsce cholecystektomię techniką laparoskopową, dokonując tego bez wsparcia międzynarodowych ekspertów.

W latach 1990-1999 pełnił rolę wojewódzkiego specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej w województwie płockim, a następnie, od 1999 do lipca 2008 roku, w województwie mazowieckim. Równocześnie, w latach 1999-2003 był specjalistą wojewódzkim transplantologii klinicznej w województwie kujawsko-pomorskim. W 1993 roku awansował na profesora nadzwyczajnego, a w 1999 na profesora zwyczajnego w Akademii Medycznej w Warszawie.

Zaangażowanie profesora Krawczyka w rozwój programu przeszczepiania wątroby w Klinice przyniosło znaczące osiągnięcia. W 1996 roku objął stanowisko prodziekana, a w 2002 roku dziekana I Wydziału Lekarskiego. Od 1998 roku pełnił również funkcję Kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby AM (obecnie WUM) w Warszawie. W 1999 roku rozpoczął program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka, co zaowocowało pierwszym w Polsce udanym przeszczepieniem fragmentu wątroby od żywego dawcy jeszcze w tym samym roku.

W kierowanej przez niego klinice miał miejsce także historyczny moment — pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u chorego dorosłego. Do dzisiaj w tej placówce wykonano ponad 1000 transplantacji wątroby od dawców zmarłych oraz ponad 200 przeszczepów fragmentów wątroby od żywych dawców.

W latach 2008-2016 Marek Krawczyk piastował funkcję rektora WUM, a od 2007 roku jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Zagraniczne staże naukowe

W ramch swojej kariery naukowej i zawodowej, Marek Krawczyk miał okazję uczestniczyć w wielu zagranicznych stażach, które znacząco wzbogaciły jego doświadczenie. Wśród ośrodków, które odwiedził, znajdują się renomowane kliniki chirurgiczne.

Jako stypendysta fundacji Humboldta, pracował w klinikach chirurgicznych, które są częścią Uniwersytetu w Heidelbergu. Jego pobyty miały miejsce w latach 1978/79 oraz w Mannheim w 1989 i 1990 roku. Ta współpraca umożliwiła mu zdobycie cennej wiedzy i umiejętności w dziedzinie chirurgii.

W 1991 roku podjął naukę na Uniwersytetach w Dundee (Szkocja) oraz Cambridge (Anglia), gdzie miał sposobność zetknąć się z nowoczesnymi metodami leczenia i innowacyjnymi praktykami medycznymi.

Dodatkowo, w latach 1993 i 1994, jako stypendysta rządu francuskiego, pracował w klinice Uniwersytetu Paryskiego w Villejuif. Jego staż w Strasburgu w 1995 roku również przyczynił się do dalszego rozwoju jego kariery medycznej.

Zainteresowania i dorobek naukowy

Obszar zainteresowań naukowych oraz klinicznych Marka Krawczyka obejmuje szereg zagadnień, w tym patofizjologię zespołu krótkiego jelita, problematykę ostrego zapalenia trzustki, a także kwestie związane z ogniskowymi zmianami w wątrobie. Wyspecjalizował się również w ultrasonografii śródoperacyjnej wątroby oraz chirurgii laparoskopowej. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje przeszczepianie wątroby zarówno od dawcy zmarłego, jak i żywego, a także badania nad nowotworami wątroby oraz dróg żółciowych, w tym innymi nowotworami przewodu pokarmowego.

Krawczyk jest autorem lub współautorem 350 prac oryginalnych, które ukazały się w recenzowanych publikacjach krajowych oraz zagranicznych. Jego artykuły można znaleźć w renomowanych czasopismach, w tym m.in. w Langenbecks Archive für Chirurgie, Folia Histochemica et Cytobiologica, European Journal of Surgical Oncology, Journal de Chirurgie, oraz Journal of Hepatology. Publikował również w Transplantation Proceedings, Liver Transplantation, Surgical Childhood International, Hepatogastroenterology, Journal of Physiology and Pharmacology, a także Vox Sanguinis.

W swojej karierze naukowej Marek Krawczyk był redaktorem 22 książek oraz autorem lub współautorem 118 rozdziałów, z czego 17 zostało opublikowanych w języku angielskim. Jego aktywność na polskich i międzynarodowych kongresach zaowocowała 629 referatami. Ponadto, pełnił funkcję promotora w przypadku 11 doktoratów.

Główne osiągnięcia, nagrody, odznaczenia

Marek Krawczyk to osoba o znakomitych osiągnięciach, doceniana przez szereg prestiżowych nagród oraz odznaczeń. Jest laureatem wielu nagród, w tym dziesięciokrotnie otrzymał nagrodę JM Rektora Akademii Medycznej w Warszawie, siedmiokrotnie nagrodę Ministra Zdrowia oraz nagrodę Ministra Nauki.

Warto także wspomnieć, że został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim (w 2016 roku) Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W 2011 roku otrzymał Czerwoną Kokardkę oraz tytuł „Osobowości Roku 2011 w Ochronie Zdrowia” w prestiżowym konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia, organizowanym przez czasopismo „Menedżer Zdrowia” i wydawnictwo Termedia.

W 2012 roku został uhonorowany Perłą Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii nauka, przyznawaną przez redakcję Polish Market.

Rok 2014 przyniósł mu francuski Order Palm Akademickich, który został mu wręczony przez ambasadora Francji.

W 2019 roku, podczas 105. Dorocznego Kongresu Towarzystwa Chirurgów, który odbył się w San Francisco, Marek Krawczyk został honorowym członkiem Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich.

Najważniejszym osiągnięciem ostatnich lat było odznaczenie go w 2024 roku Orderem Świętego Sylwestra przez papieża Franciszka, co stanowi zwieńczenie jego dotychczasowej kariery oraz zasług dla medycyny i społeczeństwa.

Członkostwo w towarzystwach naukowych – pełnione funkcje, inna działalność organizacyjna

Dr Marek Krawczyk, niekwestionowany autorytet w swojej dziedzinie, pełnił szereg wyróżniających funkcji w organizacjach naukowych. W latach 2001–2003 zajmował stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, a między 2000 a 2007 rokiem, z przerwą w latach 2004-2006, był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Od września 2011 roku stoi na czele Towarzystwa Chirurgów Polskich jako prezes. Jego zaangażowanie w tę organizację sięga 1997 roku, kiedy to stał się członkiem Zarządu Głównego. W ciągu swojego członkostwa przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa, a przez trzy kadencje był sekretarzem generalnym.

Oprócz tych stanowisk, dr Krawczyk jest również:

  • zastępcą Przewodniczącego Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk,
  • członkiem Francuskiej Akademii Chirurgicznej (L’Academie Nationale de Chirurgie), gdzie w Polsce tylko cztery osoby posiadają ten tytuł – obok niego, w gronie żyjących, znajdują się także profesorowie Stefan Wesołowski i Paweł Nyckowski,
  • członkiem Zarządu European Surgical Association,
  • członkiem Honorowym French Society for Surgery (L’Association Française de Chirurgie),
  • członkiem Honorowym German Society for Visceral Surgery (Die Deutsche Gesellschaft für Viszeralchirurgie),
  • członkiem Honorowym Romanian Society for Surgery,
  • członkiem Honorowym Societas Chirurgica Biochemica,
  • członkiem Honorowym Serbsko-Czarnogórskiego Towarzystwa Chirurgii Wątrobowo-Trzustkowo-Żółciowego,
  • członkiem Honorowym w Towarzystwie Chirurgów Amerykańskich (American College of Surgeons),
  • członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia,
  • byłym członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia,
  • członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych,
  • członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego,
  • członkiem kolegium redakcyjnego „Polskiego Przeglądu Chirurgicznego”.

Przypisy

  1. a b Prof. Marek Krawczyk uhonorowany przez Towarzystwo Chirurgów Amerykańskich. Warszawski Uniwersytet Medyczny, 06.11.2019 r. [dostęp 13.11.2019 r.]
  2. Uroczyste wręczenie odznaczeń w Rezydencji Ambasadora Francji, 19.03.2014 r. [dostęp 24.03.2020 r.]
  3. Laureaci z poprzednich edycji : Polish Market [online], www.polishmarket.com.pl [dostęp 07.12.2015 r.]
  4. Czerwona Kokardka w Polsce na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. aids.gov.pl. [dostęp 30.12.2012 r.]
  5. Prezydent odznaczył zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. prezydent.pl, 11.11.2016 r. [dostęp 11.11.2016 r.]
  6. M.P. z 2016 r. poz. 1225.

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Piotr Tyszko | Jerzy Kuch | Andrzej Horban

Oceń: Marek Krawczyk (lekarz)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:24