W dniu 19 kwietnia br. przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce w 1943 roku. W związku z tą ważną rocznicą, podkreśla się znaczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach oraz o ludziach, którzy w nich uczestniczyli. Wśród nich znajdują się również mieszkańcy Pruszkowa, którzy wzięli udział w walkach i stracili życie. W ramach upamiętnienia zorganizowano akcję społeczną oraz edukacyjną, która ma na celu przypomnienie o tych, którzy walczyli o godność i życie.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się w obliczu niemieckiej okupacji i beznadziei. Żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, walcząc z przeważającymi siłami wroga, pragnęli umrzeć z honorem i godnością. Działania te zakończyły się 16 maja 1943 roku, jednak prześladowania Żydów w dalszym ciągu trwały. Dziennikarze odnotowali, że w powstaniu straciło życie około 12 000 Żydów, a wielu z tych, którzy przetrwali, zostało deportowanych do obozów zagłady.
W kontekście upamiętnienia mieszkańców Pruszkowa, warto przypomnieć, że w powstaniu zginęli Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster i Hela Farbman. Ponadto, ich wcześniejsze losy związane były z deportacją do warszawskiego getta, a następnie obozów zagłady. Mieszkańcy Pruszkowa, pochodzenia żydowskiego, stali się ofiarami jednego z najciemniejszych rozdziałów historii. W ramach edukacji społecznej, zorganizowano również akcję „Żonkile”, która podkreśla znaczenie pamięci o cywilach w tym tragicznie doświadczonym czasie.
Źródło: Urząd Miasta Pruszków
Oceń: 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
Zobacz Także