Tomasz Piątek (pisarz)


Tomasz Piątek, urodzony 16 marca 1974 roku w Pruszkowie, to postać znana w polskim świecie literackim. Jako pisarz, jego twórczość obejmuje różnorodne gatunki, co czyni go wszechstronnym twórcą. Dodatkowo, pełni rolę dziennikarza oraz copywritera, co świadczy o jego umiejętności pisania i kontrowersyjnych spojrzeniach na otaczającą rzeczywistość.

Życiorys

„Tomasz Piątek, pisarz i dziennikarz, w młodości uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1993 roku uzyskał maturę. Następnie kontynuował naukę, kończąc studia z zakresu lingwistyki na Uniwersytecie w Mediolanie.

Od 1995 do 1999 roku pracował jako dziennikarz w takich mediach jak „Polityka”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu oraz Radiostacji, a także jako ekspert w dziedzinie psycholingwistyki. Jego felietony ukazywały się w miesięczniku „Film” oraz w gazecie „Życie Warszawy”. W latach 2009–2013 był stałym współpracownikiem „Krytyki Politycznej”, a także pracował w branży reklamowej.

Debiutował powieścią Heroina (2002), która częściowo odzwierciedla jego osobiste doświadczenia. Książka ta zdobyła honorową nagrodę „Książka lata 2002” przyznaną przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, a Piątek otrzymał nominację do nagrody Paszport „Polityki”. Jego kolejną powieścią była kryminalna opowieść Kilka nocy poza domem (2002), a w 2003 roku rozpoczął pracę nad trylogią fantasy Ukochani poddani cesarza. Anty-thriller Bagno uzyskał nominację do prestiżowej nagrody Wielki Kaliber, zarezerwowanej dla najlepszych powieści kryminalnych. Warto zauważyć, że Heroina doczekała się wydania w Rosji oraz na Ukrainie, a także w Serbii; Kilka nocy poza domem ukazała się w wersji hiszpańskiej w Argentynie oraz w innych krajach Ameryki Łacińskiej, natomiast Bagno i Przypadek Justyny dostępne były w tłumaczeniu na język włoski.

W latach 2007–2012 Piątek mieszkał w Łodzi, a w 2009 roku był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za powieść Pałac Ostrogskich (2008). Jego książka Wąż w kaplicy (2010) również zyskała uznanie, co potwierdzają zaszczytne nominacje do nagrody Paszport „Polityki”. Od 2012 roku jego miejsce zamieszkania to Warszawa, gdzie w lutym rozpoczął pracę jako copywriter w agencji reklamowej Brasil.

W szczególności jego książka Macierewicz i jego tajemnice (2017) zdobyła ogromną popularność, sprzedając się w 100 tysiącach egzemplarzy w zaledwie miesiąc po wydaniu. W tej publikacji autor analizuje związki Antoniego Macierewicza z osobami, które według Piątka są połączone z rosyjskim wywiadem, opierając się na dostępnych dokumentach. W wyniku tej publikacji Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury, oskarżając Piątka o przemoc oraz groźby wobec funkcjonariuszy państwowych. W odpowiedzi, przedstawiciele organizacji pozarządowych takich jak Reporterzy bez Granic, International Press Institute, Freedom House oraz Global Editors Network, wystosowali list do Macierewicza, w którym określili jego działania jako atak na wolność wypowiedzi w Polsce.

W listopadzie 2017 roku Piątek otrzymał Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic we współpracy z telewizją TV5 Monde. Natomiast w październiku 2018 uhonorowano go Nagrodą Wolności i Przyszłości Mediów, którą przyznała Medienstiftung der Sparkasse Leipzig z siedzibą w Lipsku, doceniając jego odwagę oraz dociekliwość dziennikarską. Decyzja o rezygnacji z tej nagrody spotkała się z protestem ze strony ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, który namawiał jej fundatora do zmiany zdania.

W latach 2019–2020 Piątek był dziennikarzem radia internetowego Halo.Radio, gdzie prowadził własną audycję. Od 2021 roku zajmuje się realizacją programu Dochodzenie prawdy na kanale Reset Obywatelski w popularnym serwisie internetowym YouTube.

Życie prywatne

Przez dłuższy czas Tomasz Piątek borykał się z poważnymi problemami, które obejmowały uzależnienie od narkotyków, w tym heroiny, oraz od alkoholu. Te trudności były jednym z kluczowych czynników doprowadzających do rozpadu jego pierwszego małżeństwa z Hanną Gill-Piątek.

Oprócz zawirowań osobistych, ważnym aspektem jego życia jest przynależność do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, co wpływa na jego wartości oraz otaczające go relacje.

Twórczość

Powieści

Tomasz Piątek, uznany polski autor, jest autorem wielu fascynujących powieści. W 2002 roku wydał Heroina nakładem Wydawnictwa Czarne, która zdobyła Nagrodę Książki Lata tego samego roku. W tym samym roku na rynku ukazała się również książka Kilka nocy poza domem.

W 2004 roku Piątek zaprezentował czytelnikom Bagno oraz Przypadek Justyny, obie powieści również wydane przez Wydawnictwo Czarne. Rok później, w 2005 roku, autor zasłynął dzięki powieści Nionio, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego oraz Dobry Pan, wydanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

W kolejnych latach, jego twórczość obejmowała takie tytuły jak Błogosławiony wiek (2006), Pałac Ostrogskich (2008) – która była finalistą Nagrody Literackiej Nike, Morderstwo w La Scali (2009), czy Wąż w kaplicy (2010). W 2011 roku pojawił się również Podręcznik dla klasy pierwszej, wydany przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej, a następnie tytuły Miasto Ł (2012), Magdalena (2014), oraz Kartoflada (2016).

Cykl: Ukochani poddani cesarza

W ramach swojej działalności twórczej, Tomasz Piątek zapoczątkował także cykl pod tytułem Ukochani poddani cesarza, który zawiera m.in. powieści: Żmije i krety (2003), Szczury i rekiny (2004) oraz Elfy i ludzie (2004), wszystkie opublikowane przez Runa.

Eseje, literatura faktu

Oprócz fikcji literackiej, autor w swoich dziełach porusza także tematy związane z polityką i historią. W 2011 roku wydał esej Antypapież, a następnie Macierewicz i jego tajemnice z Wydawnictwa Arbitror w 2017 roku. Autor kontynuował temat Macierewicza w kolejnej książce Macierewicz. Jak to się stało (2018), a następnie Morawiecki i jego tajemnice w 2019 roku. Wspólnie z Marcinem Celińskim opublikował również Duda i jego tajemnice z 2020 roku, a w kolejnych latach ukazały się: Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki 1945–1999 (2021), Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo 1999–2020 (2021), Kaczyński i jego pajęczyna. Tkanie sieci 1949-1995 (2022), Wielkie łowy Kaczyńskiego 1995-2023 (2023) oraz Służby PiS (2024).

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Krzysztof Dąbrowski (dziennikarz) | Krzysztof Urban

Oceń: Tomasz Piątek (pisarz)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:5